Kategorijos

Gamintojai

EKOLOGIŠKA KOSMETIKA: kaip atskirti, ar produktas ekologiškas?

EKOLOGIŠKA KOSMETIKA: kaip atskirti, ar produktas ekologiškas?

Susidomėjimas ekologiška kosmetika vis labiau auga tarp vartotojų. Iš natūralių ingredientų pagamintos kosmetikos vartojimą skatina ir garsūs pasaulio žmonės: instagramo žvaigždės, profesionalūs vizažistai, topmodeliai, žymūs aktoriai...

Populiarėjant natūralumo tendencijai, ant merginų bei moterų kosmetinių stalelių vis dažniau atsiranda kosmetika iš draugiškų gamtai, o ne sintetinių sudėtinių dalių. Nors viešojoje erdvėje gausu informacijos apie ekologišką kosmetiką, daugeliui vis dar kyla klausimų: kas iš tiesų yra ekologiška kosmetika, iš ko ji gaminama, ar greitai genda ir svarbiausia – ar efektyvi? Pabandysime atsakyti į šiuos klausimus ir padėti renkantis ekologiškus kosmetikos gaminius.

Ryškūs ekologiškos ir natūralios kosmetikos skirtumai

Kiekviena suprantame, kad sintetinė ir ekologiška kosmetika savo sudėtimi skiriasi tarsi diena ir naktis, tačiau susipainioti tarp natūralios bei ekologiškos kosmetikos terminų labai paprasta. Natūrali kosmetika – priemonės, kurių didžioji dalis sudėties ar net visi ingredientai yra natūralūs, chemiškai neperdirbti. Natūralia kosmetinė yra medžiaga laikoma tuomet, kai daugiau nei 50 procentų jos molekulinės masės sudaro natūralios medžiagos. Vis dėlto nėra užtikrinama, ar natūralios medžiagos yra išgaunamos iš ekologiškų ingredientų ir ar juose nėra cheminių medžiagų. Dažnas natūralios kosmetikos gamintojas prisidengia terminu ,,natūralus“, taip sudarydamas 100 proc. natūralios kosmetikos įvaizdį, tačiau priemonėse vis dėlto naudoja sveikatai kenksmingas medžiagas. Apsigauti renkantis natūralų produktą labai lengva.

O štai ekologiškai kosmetika taikomi kur kas griežtesni standartai. Dėmesys kreipiamas ne tik į ekologiškos kosmetikos sudėtį, bet ir jų ingredientų auginimo bei išgavimo sąlygas. Tam, jog ekologiškos kosmetikos gaminys būti sertifikuotas, jis privalo atitikti standartus. Kosmetikos priemonė privalo būti pagaminta iš ekologiniuose ūkiuose išaugintų žaliavų, perdirbant žaliavas turi būti užtikrintos minimalios cheminės reakcijos, o ekologiškų kosmetikos priemonių pakuotės turi neteršti aplinkos arba būti pagamintos iš antrinių žaliavų. Ekologiško produkto sudėtyje negali būti žmogui ir aplinkai kenksmingų medžiagų, šie produktai negali būti bandomi su gyvūnais, taip produktas negali būti genetiškai modifikuotas.

Gamta, dovanojanti ekologiškos kosmetikos ingredientus

Suprantama, kad didžiąją dalį ekologiškos kosmetikos ingredientų randame gamtoje. Ekologiška kosmetika gaminama iš gamtoje randamų medžiagų, tokių kaip vaisiai, uogos, medus, bičių vaškas, įvairios žolelės, gėlės, natūralūs augaliniai ekstraktai, taip pat nerafinuoti aliejai (arganų, makadamijų, taukmedžių ir t.t.). Natūralios, gamtoje randamos medžiagos praturtina odą trūkstamais mineralais, padeda lengviau pasisavinti drėgmę, skatina kraujo apytaką veido zonoje. Reguliariai naudojant ekologišku pagrindu pagamintas kosmetikos priemones pastebima, jog veido oda pradeda spindėti, mažėja bėrimų skaičius, ji rečiau sausėja, peršti, raudonuoja.

Nors ekologišką kosmetiką dažniausiai gaminta specialistai, daugėja tų, kurie nusprendžia kosmetinius gaminius pasigaminti patys namuose. ,,Hand made“ (liet. rankų darbo) kosmetikos gamyba užtikrina, jog visi kosmetikos produkte esantys ingredientai yra natūralūs, be to, tokios kosmetikos gamyba yra smagus procesas, įdomus laisvalaikio praleidimo būdas. Vis dėlto prieš nusprendžiant gaminti ekologišką kosmetiką namuose, būtina žinoti kiekvieno natūralaus ingrediento sukeliamą poveikį tam, jog odai nepridaryti žalos.

Nusprendusios įsigyti ekologiškos kosmetikos, neturėtų skubėti aklai pirkti produktų. Ne visa, kas ekologiška, yra tinkama konkretaus odos tipui. Prieš įsigyjant ekologiškos kosmetikos gaminius pirmiausia vertėtų atidžiai įsigilinti į ekologiškos kosmetikos produktų sudėtį, nurodytą etiketėje. Vertėtų pasianalizuoti, ar tame kosmetikos gaminyje yra konkrečiai jūsų odos tipui reikalingų medžiagų, o gal priešingai, yra tokių, kurios jūsų odai visai netinka. Tinkamiausi – ekologiškos kosmetikos gaminiai su dozatoriais, mat jie prailgina produkto galiojimo terminą, be to, jie padeda išvengti vadinamųjų sunkiųjų konservantų.

Norint išlaikyti puikią išvaizdą neužtenka pasirūpinti vien tuo, jog kiekvienas grožio produktas namuose būtų ekologiškas. Jei nuolat vartosime maisto produktus, kuriuose gausu sintetinių priedų, mūsų odai, plaukams ir nagams nepadės vien tik išoriškai naudojamos priemonės. Grožiu pirmiausia reikia pasirūpinti iš vidaus, todėl labai svarbu vartoti neperdirbtus maisto produktus. Pirmojoje Lietuvoje zero waste ekologiškų prekių parduotuvėje ,,Zeroteka” galima įsigyti ekologiškų produktų iš sertifikuotų ekologinių ūkių nemokant už pakuotę. Sveriami produktai pakuojami į perdirbto popieriaus maišelius ar stiklinę tarą, kurią galima panaudoti ir vėl.

Šiek tiek ,,Zerotekos” istorijos ir statistikos...

Prieš 10 metų „Bioteka“ atidarė pirmąją ekologiškų prekių parduotuvę, o klientus sutikdavo kupinus nuostabos: ekologiškos prekės Lietuvoje buvo naujiena, kėlusi daugiau klausimų nei pasitikėjimo. ,,Bioteka” įkūrėjai džiaugėsi matydami virsmą, kai pirmieji skeptikai ilgainiui virto lojaliais klientais ir sąmoningais vartotojais, besidominčiais ne tik maisto produktų sudėtimis, bet ir jų kilme. Šiuo metu ekologiškas maistas iš revoliucinio jau yra virtęs normalia praktika ir net 61% Europos Sąjungos gyventojų žino, kas yra ekologiški produktai. Statisinį vidurkį Lietuvoje viršijame paklausti, kaip atpažinti ekologiškus produktus. 59% lietuvių atpažįsta tarptautinį ekologiškos produkcijos ženklinimą ir net 73% žino, kaip atrodo nacionalinis ekologišką kokybę žymintis sertifikatas, sutinkamas ant produktų pakuočių.

Senas geras būdas apsipirkti be pakuočių

Po dešimties metų veiklos įkūrėjai žengia dar vieną svarbų žingsnį į priekį ir keičia pakuotes. Dar daugiau – atsisako jų, klausia, ar pakuotės dar apskritai reikalingos? Sąmoningai pakeistas ir parduotuvės pavadinimas – taip „Bioteka“ virto „Zeroteka“: „Palikome „teka“ kaip galimybę įsigyti per dešimtmetį pamėgtų ekologiškų priemonių, o „zero“ asortimentą pridėjome tiems, kurie nori eiti dar toliau ir savo kasdienybėje sumažinti pakuočių kiekį.“ „Mūsų tėvai ir seneliai sėkmingai nusipirkdavo miltų, kruopų ar aliejaus naudodamiesi daugkartinėmis pakuotėmis arba apsieidami visai be jų. Įkūrę „Zeroteka“ kviečiame sugrįžti prie šaknų ir suteikiame galimybę atsisakyti perteklinės pakuotės, kurią daugeliu atveju išmetame vos grįžę namo“, – skatina įkūrėjai.

Norėdami išvengti taršos, rinkimės ekologišką kokybę

Savininkai teigia, kad zero = bio. Siekdami kuo švaresnio maisto, jie domisi ne tik išoriniais blizgučiais, tokiais kaip daili pakuotė su brangiai apmokamų dizainerių kurtais piešinukais, bet ir klausia, ką rasime viduje.

Daugelis mūsų yra linkę ignoruoti žinutę, kokioje aplinkoje augo pusryčių grikiai ar bananai. Skambiais pareiškimais atsisakydami pakuočių, visai nepagalvoję savo maiste rizikuojame palikti mikroplastiko dalelių, genetiškai modifikuotų organizmų, pesticidų, hormonų ir kitų nereikalingų priedų, kurie retu atveju bus įvardinti ant tos pačios dailios pakuotės.

Sutaupykime nemokėdami už pakuotę

Nuo pačios pakuotės medžiagos iki pakuotės dizaino – viskas kainuoja papildomai ir už tai sumokame mes, galutiniai vartotojai, tuo tarpu pakuotė dažnai tarnauja tik tol, kol parsinešame į namus.

Nuo šiol ekologiškos kokybės prekės tampa dar labiau prieinamos. Be to, norėdami įsigyti, pavyzdžiui, avižų dribsnių, nesate įsipareigoję pirkti pusės kilogramo, kaip dažna įprastose parduotuvėse. „Zeroteka“ siūlo galimybė nusipirkti tokį kiekį, kokio jums reikia, ar tai būtų dvi saujos, ar penki kilogramai.

Parduotuvė “Zeroteka” įsikūrusi Vilniaus Senamiestyje – Klaipėdos g. 3.

Facebook, Instagram: @Zeroteka.lt

Zeroteka ir zero waste prekių galite įsigyti ir čia.

Straipsnis spausdintas žurnale "Panelė", 2020 m. pavasario numeryje.