Kategorijos

Gamintojai

Skruzdžių medis, pau d‘arco, lapacho arba tiesiog balamedis: sodri arbata iš Pietų Amerikos

Skruzdžių medis, pau d‘arco, lapacho arba tiesiog balamedis: sodri arbata iš Pietų Amerikos

- Donna Mariana, man visai blogai!

- Ak, Don Pedro, kas gi Jums nutiko?

- Brangioji Mariana, manau, kad aš mirštu! Kažkokios infekcijos, viduriai visai neklauso...

- Pedro, čia juk viskas aišku, jums reikia lapacho, tuojau pat pagaminsiu Jums nuoviro!

Tvirta, kieta mediena pasižymintis balamedis yra ne tik puikus medienos šaltinis, bet ir kone vaistinė žaliava, kurios rasime daugelyje Lotynų Amerikos namų. Iš medžio žievės ruošiamas gėrimas garsėja ne mažiau nei kinų kultūroje – ženšenio arbatos. Penkialapiai balamedžiai vadinami daugybe vardų, iš kurių labiausiai paplitę yra rausvasis lapacho ir pau d\'arco. Dailiais rožiniais žiedais pasipuošusių medžių žievės arbata yra vartojama nuo daugelio negalavimų. Pau d\'arco turi ilgą istoriją Pietų Amerikos žolinėje medicinoje. Čia yra laikoma, kad ši žievė pasižymi sutraukiančiomis, antiuždegiminėmis, antibakterinėmis, antigrybelinėmis savybėmis. Vietos gyventojai lapacho dažnai pasitelkia norėdami numalšinti šlapimtakių, virškinamojo trakto negalavimus, grybelių ir mielių sukeltas infekcijas, vidurių užkietėjimą ir įvairias alergijas. Brazilijos liaudies medicinoje šis augalas vartojamas ir kovojant su artritu, reumatu, stomatitu, diabetu ir prostatos negalavimais. Tuo tarpu Šiaurės Amerikos, panašiai kaip ir Europos, žolinėje medicinoje Pau d\'arco yra vertinamas kaip analgetikas, antioksidantas, antimikrobinis, antivirusinis ir antigrybelinis augalas.

Paruošimas ir skonis. Lapacho yra puikus karštas gėrimas vėsiems rudens vakarams ir žiemai, tuo tarpu šiltuoju metų laiku patariama gaivintis atvėsinta arbata, sumaišyta su vaisiais, pvz. sumaišę su vaisių sultimis ir braškėmis, obuoliais ir mangų gabaliukais pasigaminsite puikiausią vaisių punšą.

Tradicinis nuoviras. 1 arbatinį šaukštelį balamedžių žievės užpilkite stikline vandens, pavirkite 5 minutes ir tuomet išjungę kaitrą leiskite arbatai įsigerti dar 15 minučių (norėdami stipresnio poveikio arbatos, galite virti ir 8-10 minučių; šios arbatos neužtenka vien užplikyti verdančiu vandeniu, norint pajausti visus jos privalumus – nebent norite ja mėgautis tik dėl skonio, kuris šiuo atveju nebus sodrus). Atidengę puodą pajusite, kaip iš jo veržiasi salsvas vanilės aromatas. Sodri rausvai ruda arbata pasižymi žemišku, dūminiu aromatu ir yra ypač skani, kai gardinama pienu ar grietinėle ir medumi.

Gryną nuovirą galima naudoti ir išoriškai, kovojant su mielių sukeltomis infekcijomis (naudokite kaip dušą apsiplovimui) bei odos ir nagų grybeliu, atleto pėdoms.

Dėmesio: dėl balamedžių žievėje esančių aktyviųjų medžiagų ir išsamesnių mokslinių tyrimų šioje srityje trūkumo šio nuoviro nerekomenduojama vartoti nėščiosioms. Sodraus nuoviro nerekomenduojama vartoti didelėmis dozėmis (daugiau nei puodelį per dieną), nebent esate prižiūrimi kvalifikuotų specialistų. Pernelyg didelė lapacho dozė gali sukelti pykinimą ar virškinamojo trakto dirglumą. Esant minėtiems simptomams lapacho dozę būtina sumažinti.

Aukštos kokybės balamedžių arbatos, kurią tiekia Austrijos įmonė Sonnentor, galite įsigyti visose parduotuvėse „Bioteka".